Oferowanie klientom wytwarzanych produktów w większości przypadków wymaga zastosowania odpowiedniego zabezpieczenia w postaci opakowania, które pozwoli – w zależności od rodzaju wyrobu – na odmierzenie jego właściwej ilości, zamieszczenie potrzebnych informacji o przeznaczeniu, składzie czy kwestiach związanych z użytkowaniem, a także na dobre zabezpieczenie przed kontaktem z czynnikami zewnętrznymi. W tym przypadku w grę wchodzą zwykle wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia albo substancje i mikroorganizmy mogące doprowadzić do zniszczenia zawartości np. rozwoju grzybów pleśniowych. Sposobem sprawdzającym się w tym obszarze najlepiej są różnego typu opakowania foliowe. Przekonajmy się, co można w nich umieszczać i sprawdźmy, z czego się je wytwarza.
Co można pakować przy wykorzystaniu tworzyw sztucznych?
Tworzywa sztuczne nadają się do pakowania większości wyrobów, zależnie od ich zastosowanego rodzaju. Zwykle są one wykorzystywane w przypadku wyrobów żywnościowych w postaci foliowych torebek o różnej wielkości czy termoformowanych tacek, które zgrzewa się następnie z folią. Wykorzystuje się je również, gdy chodzi o kosmetyki, zabawki, artykuły higieniczne oraz wyroby chemii gospodarczej. Są też użyteczne do pakowania artykułów biurowych i papierniczych.
Z czego powstają opakowania foliowe?
Opakowania mogą być wytwarzane z różnych typów tworzywa sztucznego. Popularnością cieszy się polipropylen orientowany lub nieorientowany zależnie od konkretnego zastosowania. Chętnie sięga się również po polietylen. W wielu przypadkach tworzywa sztuczne są łączone z innymi materiałami np. papierem bądź kartonem. W ten sposób powstają m.in. torby papierowe czy pudełka „z okienkiem”. Nierzadko używany jest papier laminowany folią, przydatny gdy w grę wchodzą ciecze lub produkty półpłynne. Wśród często wykorzystywanych tworzyw znajdują się też PET oraz kompozyty np. PET z PE czy PAP z PET lub PE.