menu

Zastosowanie i charakteryzacja papieru z OPP w opakowaniach


Papier OPP to papier laminowany folią polipropylenową zgrzewalną, która powstaje w wyniku wytłaczania wielowarstwowego lub poprzez rozciąganie dwuosiowe. Dzięki laminacji uzyskuje się wysoką odpornoćć na przenikanie zapachów i tłuszczów. Folia OPP cechuje się wysoką temperaturą zgrzewu i dużym skurczem. Polipropylen jest bezwonny, bezbarwny, nietoksyczny i odporny na rozciąganie oraz sztywny i wytrzymały. Papier OPP doskonale chroni przed wilgocią i kurzem. Poza tym wykazuje dobrą kurczliwość w czasie zgrzewania.

Papier OPP stanowi doskonałą barierę przed przenikaniem się aromatów i cieczy, dlatego powszechnie wykorzystywany jest do pakowania żywności. Papier OPP jest niepodatny na działanie wilgoci i doskonale przylega do korpusu butelki lub opakowania. Z papieru z OPP powstają opakowania do kawy i żywności oraz etykiety na butelkach i na kosmetykach, a także opakowania na makarony, wyroby cukiernicze, tabliczki czekolady, chipsy i herbaty. Papier OPP sprawdza się także do pakowania wyrobów piekarniczych.

Zalety papieru OPP

Folia OPP charakteryzuje się połyskiem oraz bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi. Jest transparentna, odporna na działanie wody, substancji chemicznych, tłuszczów i olejów. Poza tym nie przepuszcza pary wodnej i zapachów, a więc nadaje się do pakowania żywności. Niska przepuszczalność tlenu jest wynikiem procesów metalizowania, czyli próżniowego napylania na przeźroczystą folię cienkiej warstwy aluminium.

Folia OPP ma niższą gramaturę niż celofan, więc cechuje się mniejszym ciężarem. Papier OPP mogą być bardzo cienki, a wytrzymałość podnoszą procesy orientacji. Korzystanie z folii OPP jest proekologiczne, ponieważ zużywa się mniej materiału w przeliczeniu na jednostkę pakunkową. Laminaty na bazie OPP nadają się do zadruku. Grafika nanoszona jest na warstwę folii, a nie na papier, dzięki czemu nadruk nie ściera się, a substancje chemiczne obecne w tuszu nie przenikają do zwartości opakowania.

Wróć do bloga