menu

Jakie atesty muszą mieć opakowania do żywności?


Opakowania na żywność mają na celu ochronę znajdujących się wewnątrz produktów przed czynnikami zewnętrznymi i chodzi tu przede wszystkim o wilgoć i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Z tego też powodu opakowania muszą spełniać szereg kryteriów, w tym mieć odpowiednie atesty. Jakie?

Czym jest atest?

Taki dokument jest potwierdzeniem, że produkt wewnątrz danego opakowania nie wchłonie szkodliwych substancji ze środowiska zewnętrznego. To naprawdę istotny czynnik ze względu na fakt, że zanim artykuły trafią na sklepową półkę i finalnie na nasze stoły, muszą przebyć naprawdę długą drogę. Dlatego też opakowanie musi być niezawodne na absolutnie każdym z tych etapów, niezależnie od tego, czy chodzi o nowoczesne opakowania termozgrzewalne, czy może te bardziej tradycyjne.

Czym jest Deklaracja Zgodności?

Jeśli chodzi o materiały przeznaczone do pakowania artykułów żywnościowych, to organy Unii Europejskiej wymagają tzw. Deklaracji Zgodności. Obowiązek ten obejmuje opakowania wykonane z tworzyw sztucznych, ceramicznych, a także celofanu. Wynika to z konieczności upewnienia się, że takie opakowanie nie będzie zmieniało walorów smakowych oraz zapachowych produktu, a także nie doprowadzi do zmiany składu. Tym samym konsument zyskuje pewność, że kontakt żywności z opakowaniem nie będzie stanowił zagrożenia dla jego zdrowia lub życia. Wszystkie te kwestie regulują przepisy prawne takie jak Ramowe Rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 1395/2004.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania?

Same atesty to jedno, jednak również konsument odpowiada za to, czy produkt spożywczy będzie bezpieczny. Wpływ ma na to bowiem również sposób przechowywania i przygotowywania posiłków. Przykładowo większość opakowań z tworzyw sztucznych nie powinna być poddawana działaniu wysokiej temperatury, może bowiem doprowadzić to do wydzielania szkodliwych dla zdrowia substancji przenikających do danego produktu.

Jak doskonale widać, opakowania do żywności muszą być sprawdzone po to, aby rzeczywiście były bezpieczne dla artykułów spożywczych.

Wróć do bloga