menu

Czym się kierować wybierając nadruk na opakowaniach foliowych?


Nadruk na opakowaniach foliowych powstaje najczęściej metodą druku fleksograficznego lub z wykorzystaniem technologii rotograwiury. W przypadku niewielkich partii opakowań do znakowania stosuje się rotograwiurę, a fleksografia sprawdza się przy dużych nakładach i masowej produkcji. Pomimo że fleksografia jest tańsza od druku offsetowego, to oferuje bardzo dobrą jakość.

Opakowania foliowe z nadrukiem powstają na podstawie przygotowywanego przez grafików projektu. Kluczowe jest dopasowanie obrazu na formie drukarskiej, który przechodząc przez cylindry, ulega deformacji. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu możliwa jest modyfikacja rozmiaru, wymiarów i wektorów kolorów.

Czy nadruki na folii są trwałe?

O trwałości nadruków na opakowaniach foliowych decyduje przede wszystkim jakość farb. Wysokogatunkowe tusze trwale łączą się z podłożem i pozwalają na wierne odwzorowanie barw. Taki nadruk zachowa nienaganny wygląd pomimo ekspozycji na różne czynniki.

Nadruki fleksograficzne należą do kategorii druków wypukłych – do naniesienia grafiki potrzebna jest forma drukarska, którą umieszcza się pomiędzy cylindrami dociskowym i formowym. Pod wpływem nacisku farby bardzo dobrze przylegają do podłoża, a dzięki zastosowaniu tuszy szybkoschnących nadruk szybko zastyga. 

W metodzie fleksografii stosuje się cztery podstawowe kolory, które zmieszane w odpowiednich proporcjach pozwalają uzyskać niemal każdy odcień. Ograniczenia nie stanowi zatem kolorystyka. W przypadku nadruków na opakowania na żywność farby muszą być odporne na działanie tłuszczów, soli, kwasów i zmiennych temperatur oraz nie powodować zmian w smaku i zapachu żywności. W nowoczesnych maszynach fleksograficznych nadruki mogą być nanoszone nawet na nierówne podłoża.

Wróć do bloga